Podporte štart knižnej edície Ukrajina

Knižná edícia Ukrajina

„Keď sa prechádzam v našich kníhkupectvách takmer rok po začiatku šokujúcej ruskej vojny proti nášmu susedovi, veľmi mi chýbajú ukrajinské knihy preložené do slovenčiny. Na to, aké dôležité posolstvá v sebe nesú, je ich stále zarážajúco málo,“ napísal v decembri 2022 Marek Vadas vo svojom článku Kde sú ukrajinské knihy?. A tak sme sa v Denníku N rozhodli spraviť logickú vec – spojiť sa najprv s Marekom a potom spoločne s ukrajinskými autormi a ich literárnymi agentmi, aby sme tento dlh dobehli.

Nová knižná edícia Ukrajina bude dávať priestor súčasným ukrajinským autorom. Veríme, že tým pomôžeme Slovákom spoznať svojich susedov a zároveň tým podporíme ukrajinskú tvorbu.

Knižná edícia Ukrajina
[[ $t('header.required_amount') ]]
[[ Math.floor(sum.actualSum/currentTargetSum*100) ]] %
[[ $t('header.already_collected', [numberWithSpaces(sum.actualSum), numberWithSpaces(currentTargetSum)]) ]]
[[ $t('header.goal_euro', [numberWithSpaces(sum.targetSum1)]) ]]
[[ $t('header.goal_1_tooltip') ]]
[[ $t('header.goal_euro', [numberWithSpaces(sum.targetSum2)]) ]]
[[ $t('header.goal_2_tooltip') ]]

Denník N vydal doposiaľ už viac ako 80 kníh. Viaceré z nich boli venované aj Ukrajine a Rusku: v roku 2019 sme vydali reportážnu knihu Tomáša Forróa Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna, vlani po vypuknutí vojny knihy Petra Koubského Stručné dejiny Ukrajiny a Stručné dejiny Ruska a knihu rozhovorov S Rusmi o Rusku. V máji vyjde kniha Brána do Európy – Dejiny Ukrajiny (Serhii Plokhy).

Zároveň sa venujeme ďalším aktivitám, ktorých cieľom je pochopiť dianie na Ukrajine a pomôcť Ukrajincom: po začiatku vojny sme vydali špeciálne tlačené informačné noviny v ukrajinčine, realizovali sme crowdfunding na podporu ukrajinských novinárov, v ktorom sa vyzbieralo vyše 26-tisíc eur, organizujeme sériu prednášok na školách s Rusom o Rusku, robíme súťaž Môj rok s vojnou pre slovenských aj ukrajinských stredoškolákov.

A teraz chystáme edíciu Ukrajina.

Čo je cieľom projektu?

V priebehu roka plánujeme vydať minimálne tri knihy:

Slovník vojny – texty Ostapa Slyvinského na prvý pohľad pripomínajú skôr poéziu ako reportáž. Autor v nich však zaznamenal autentické hlasy ľudí, ktorých ako dobrovoľník stretol na ľvivskej železničnej stanici v prvých mesiacoch po invázii. Ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a ktorých životy ovplyvnila vojna. Táto mimoriadne silná kniha bude doplnená reportážnymi fotografiami Tomáša Benedikoviča a Vladimíra Šimíčka.

Karbid – satirický príbeh mladého autora Andrija Ľubku nás zavedie do imaginárneho zakarpatského mesta, kde miestna elita pod zámienkou financovania ontány buduje tunel pod hranicou, ktorým chcú všetkých Ukrajincov odviesť do Maďarska, teda do Európskej únie. Tento tragikomický román hovorí o mentalite súčasných Ukrajincov viac ako seriózne publicistické texty.

Rádio NocJurij Andruchovyč, známy spisovateľ, muzikant a aktivista o svojom najnovšom románe hovorí ako o hudobnom, dal by sa však nazvať aj poetickým, politickým či akčným. Andruchovyč v ňom naplno využíva svojho hrdinu, muzikanta a revolucionára, na to, aby porozprával o politickom vývoji na Ukrajine za posledné desaťročia.

Všetky knihy budú dostupné v bežnej knižnej distribúcii, ale pri ich vydaní nám pomôže aj vaša podpora. Pokiaľ sa potvrdí záujem slovenského čitateľa o tieto tri knihy, radi vydáme aj ďalšie.

Autori

Kto bude edíciu zastrešovať?

Vydanie prvých troch titulov bude zastrešovať Monika Kompaníková z Denníka N v spolupráci s Marekom Vadasom.

Monika je spisovateľka, autorka troch kníh pre dospelých a piatich kníh pre deti, píše aj hudobné texty a publicistiku a v Denníku N sa venuje vydávaniu slovenských kníh v knižnej edícii.

Marek je spisovateľ, šéfredaktor Knižnej revue, oceňovaný autor šiestich kníh pre dospelých a troch detských kníh.

Koľko peňazí potrebujeme?

Peniaze z crowdfundingu nám pomôžu pokryť časť nákladov spojených s prekladom a vydaním kníh, ktorých prípadný komerčný úspech nevieme odhadnúť. Pomôže nám, ak sa nám podarí vyzbierať 1000 € na jeden titul, spolu 3000 €. Pokiaľ vyzbieraná suma prekročí 10 000 €, zaväzujeme sa vydať najneskôr v priebehu roka 2024 ďalšie tri knihy.

Aký je harmonogram?

Crowdfunding pobeží do 31. marca 2023. Najneskôr v júni 2023 vydáme Slovník vojny Ostapa Slyvinského, v júli 2023 novelu Karbid Andrija Ľubku. Rozsiahly román Rádio Noc Jurija Andruchovyča plánujeme vydať začiatkom roka 2024.

[[ $t('payment.choose_method' )]]

[[ $t('error.payment_gateway_required' )]]


[[ $t('payment.how_to_show_you_in_donors_list' )]]


[[ $t('error.terms_required') ]]

Zadajte sumu, ktorú chcete darovať