Prvá rómsko-slovenská učebnica pre najmenších

Na Slovensku ročne prepadne desaťtisíc detí, z toho tritisíc prvákov. Ich materinským jazykom je rómčina a so slovenčinou sa mnohé z nich stretávajú prvýkrát v škole. Učitelia nerozumejú svojim žiakom, no neexistuje žiadna učebnica, či slovník, ktorý by im pomohol.

Podporte vydanie prvej rómsko-slovenskej pracovnej učebnice pre deti a ich učiteľov.

Ak vyzbieraná suma prekročí 100 percent, ďalšie peniaze použijeme na zapojenie väčšieho počtu škôl. Na základe doterajších skúseností je o vzdelávacie materiály medzi učiteľmi obrovský záujem.

744,59 %
Už vyzbieraných 20 104 € z cieľa 2 700 €

Úspešne ukončené

V Denníku N sme sa rozhodli systematicky sa venovať téme vzdelávania znevýhodnených detí. Vydali sme knihu Juraja Čokynu A okraje máš kde? Na základe skúseností z terénu, vďaka rozhovorom a debatám, ktoré sme po vydaní knihy zorganizovali a kontaktu s učiteľmi vieme, že deti z chudobného prostredia sú niekoľkonásobne znevýhodnené nielen pre svoj pôvod, ale aj materinský jazyk, ktorým nie je slovenčina. Často preto končia v špeciálnych školách alebo opakujú prvý ročník a táto stigma sa s nimi ťahá celé detstvo – už v prvom ročníku je jasné, že nedokončia ani povinnú školskú dochádzku.

Rómsko-slovenská pracovná učebnica s názvom Deň Alice a Doda prevedie deti bežnými situáciami, s ktorými sa počas dňa stretnú, naučia sa abecedu, základné frázy a tvary často používaných slov, názvy predmetov, pozdravy, farby, geometrické tvary, a to s citlivým prihliadnutím na prostredie, v ktorom väčšina z nich vyrastá.

Súčasťou slovníka bude metodika pre učiteľov – návody a tipy, ako pracovať s učebnicou. V súčasnosti nie je pre učiteľov dostupná žiadna takáto pomôcka.

“Mama je pre nich daj, otec dad, auto motori, sestra phen - pre deti, ktoré od narodenia počúvajú a neskôr aj používajú rómčinu. No svet okolo nich tieto slová nepozná. Ako týmto deťom porozumieť? Ako sa im priblížiť? Ako im uľahčiť nástup na povinnú školskú dochádzku? Práve takáto pracovná učebnica môže byť pomyslenou barličkou pre všetkých, ktorí porozumieť chcú.”
Monika Podolinská, učiteľka z Muránskej Dlhej Lúky

Kto na projekte spolupracuje?

Júlia Choleva (prečítajte si rozhovor s ňou v Denníku N) z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, ktorá sa zaoberá najmä výskumom systémového jazykového plánovania pre ľudí a deti, pre ktoré je slovenčina druhým či cudzím jazykom.

Zuzana Laurincová prostredníctvom programu Teach for Slovakia učila deti v Chminianskych Jakubovanoch, v súčasnosti pracuje v TfS ako manažérka dizajnu účastníckeho programu.

Lucia Žatkuliaková, ilustrátorka a iniciátorka projektu.

Monika Podolinská, takmer 30 rokov učí deti v Muránskej Dlhej Lúke. Držiteľka ocenení Biela vrana, Roma Spirit 2015 aj Slovenka roka v kategórii Vzdelávanie.

Roman Goroľ, básnik a prekladateľ do rómskeho jazyka, pracoval ako asistent učiteľa, v súčasnosti je redaktorom národnostného vysielania RTVS Košice a externe spolupracuje s rómskymi novinami Romano nevo ľil.

Administrácia a kontakt so školami: Monika Kompaníková, Lukáš Fila.

Rozpočet

  • Tlač jedného kusu: 80 centov (36 strán formátu A4)
  • Celkový náklad: 3 000 ks
  • Distribúcia a administrácia: 300 €
  • Suma spolu: 2 700 €

Plánujeme vytlačiť 3 000 ks pracovných učebníc pre deti v najproblematickejších regiónoch. Pri výbere škôl a distribúcii spolupracujeme so združením Cesta späť, s nadáciou Pontis, ktorá má program na inklúziu detí v materských školách, s Úradom splnomocnenca pre rómske komunity a Teach for Slovakia.

Ak vyzbieraná suma prekročí 100 percent, ďalšie peniaze v plnom rozsahu použijeme na zapojenie väčšieho počtu škôl a predškolských zariadení. Na základe doterajších skúseností je o akékoľvek vzdelávacie materiály medzi učiteľmi obrovský záujem. Za dva roky sme vďaka tisíckam darcov a spolupráci s učiteľmi rozoslali stredoškolákom vyše 220 000 príručiek a tie sa stali legitímnou súčasťou vyučovania. Pre svojich študentov ich aktuálne odoberá 450 stredných a základných škôl.

Čo platí Denník N

Denník N zabezpečí na vlastné náklady redakčnú aj grafickú prípravu pracovnej učebnice a honoráre pre autorky obsahu. Vyzbierané peniaze tak budú použité na tlač, administráciu projektu a distribúciu do škôl.

Možnosti spolupráce pre firmy:

Ak ste zástupcom spoločnosti, ktorá zdieľa hodnoty Denníka N a môžete podporiť tento projekt, napíšte nám, prosím, na e-mail monika.kompanikova@dennikn.sk. Ponúkneme vám účasť formou špeciálnej inzercie určenej pre verejnoprospešné projekty.

Časový plán

Na koncepcii učebnice pracujeme od decembra 2019, v priebehu mája až júna 2020 zostavíme obsah, preklad a ilustrácie. Priebežne mapujeme školy, komunitné centrá a predškolské zariadenia, komunikujeme s inštitúciami a združeniami pôsobiacimi v komunitách. Tlač a distribúcia sa uskutoční počas prázdnin tak, aby v septembri svoje pracovné učebnice dostali školáci a učitelia metodiky.

Všetky ceny sú uvedené s DPH.
Kontakt: 02 / 212 044 00, info@dennikn.sk
Zásady ochrany osobných údajov.
Copyright © N Press s.r.o.

Vyberte si platobnú metódu


Ako chcete byť zobrazený v zozname darcov?

Chcete autorom niečo odkázať? (nepovinné)


Zadejte váš e-mail

Zadajte sumu, ktorú chcete darovať