Rusi o skutočnom živote v Rusku: séria diskusií na školách

S rusom o rusoch

Tridsaťročný Filipp Sedov z ruského Jaroslavľa nedávno ovládol sociálne siete niekoľkominútovým videom, v ktorom prekvapenej skupine slovenských fanúšikov Vladimíra Putina vysvetľuje, prečo odmieta ruský útok na Ukrajinu.

Myslíme si, že počuť o živote v Rusku od Rusa, ktorý si váži, že môže žiť na demokratickom Slovensku, môže byť zaujímavé aj pre študentov. Filipp je pripravený navštíviť základné a stredné školy, ktoré prejavia záujem o debatu s ním - porozpráva svoj príbeh, vysvetlí, prečo sa rozhodol vymeniť Rusko za Slovensko, a zodpovie akékoľvek otázky.

S rusom o rusoch
[[ $t('header.required_amount') ]]
[[ Math.floor(sum.actualSum/currentTargetSum*100) ]] %
[[ $t('header.already_collected', [numberWithSpaces(sum.actualSum), numberWithSpaces(currentTargetSum)]) ]]

Vďaka množstvu realizovaných vzdelávacích projektov má Denník N dostatok kontaktov a skúseností, aby sme vedeli podobný projekt zastrešiť. Opýtali sme sa už viacerých škôl, čo by na takýto formát povedali. Ich záujem nás potešil. Filippa by radi privítali nielen v Bratislave, ale aj Trebišove, Čadci, či Fiľakove.

Takáto aktivita je však náročná na čas i náklady, preto sme sa rozhodli financovať tento projekt formou crowdfundingu.

Čo je cieľom projektu?

Prieskumy opakovane ukazujú, že napriek porušovaniu ľudských práv doma a agresii voči susedom má Putinov režim na Slovensku mnoho podporovateľov, a to aj medzi mladými. Často je tento postoj sprevádzaný nedôverou k médiám či iným autoritám a obviňovaním kritikov zo zaujatosti voči Rusku. Spochybniť týmto spôsobom človeka, ktorý odtiaľ pochádza a donedávna tam žil, je však takmer nemožné. Navyše osobný kontakt vie zanechať hlbšiu stopu ako získavanie informácií cez internet či z druhej ruky.

Cieľom teda je sprostredkovať študentom informácie o Rusku cez autentické skúsenosti rodeného Rusa. Filipp už v spolupráci s Denníkom N dve takého debaty absolvoval a presvedčili sme sa, že žiakov tento formát oslovuje.

Filipp Sedov Filipp Sedov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kto sa môže do projektu zapojiť a ako?

Projekt je určený najmä stredným školám a druhým stupňom základných škôl. Sme však pripravení zvážiť aj iné možnosti, napríklad knižnice, univerzity či komunitné centrá. Zaregistrovať sa môžete tu.

Je aj v našom záujme vyhovieť čo najväčšiemu počtu z vás. Pokiaľ však záujem výrazne prevýši naše možnosti, pokúsime sa zamerať na tie regióny Slovenska a tie typy škôl, kde môže mať naša návšteva najväčší význam.

Kto bude projekt realizovať?

Túto aktivitu zastrešuje Denník N, ktorý má so vzdelávacími aktivitami už bohaté skúsenosti. Komunikáciu so školami bude koordinovať Marianna Varjanová ([email protected]), ktorá sa dlhodobo venuje našim školským projektom. Odborným garantom bude Vladimír Šnídl, ktorý sa dlhodobo venuje téme dezinformácií a propagandy, absolvoval už desiatky besied na školách, viackrát prednášal aj pedagógom. Vlado už s Filippom absolvoval spomínané dve skúšobné debaty a je pripravený pomáhať mu aj dobudúcna.

So študentami bude debatovať Filipp Sedov, s ktorým Vlado nedávno spravil veľký rozhovor. Filipp vyštudoval politológiu, na Slovensku žije štyri roky a po slovensky hovorí plynule, komunikácia so študentmi teda pre neho nie je problém.

V prípade, že záujem škôl a vyzbierané prostriedky presiahnu Filippove možnosti, pokúsime sa zapojiť do projektu aj iných vzdelaných mladých Rusov žijúcich na Slovensku, ktorí vystupujú proti vojne.

Koľko peňazí potrebujeme?

Odhadujeme, že náklady na návštevu jednej školy budú 200 eur (v rámci jednej návštevy predpokladáme viacero diskusií s rôznymi skupinami). Minimálne chceme realizovať 20 návštev vo všetkých regiónoch Slovenska. Potrebujeme teda vyzbierať minimálne 4 000 eur.

Pokiaľ sa nám podarí vyzbierať viac, za každých 200 eur navyše pridáme jednu návštevu na škole alebo na inom vhodnom mieste.

Aký je harmonogram akcie?

Crowdfunding a registrácia škôl pobežia do 7. novembra 2022. V priebehu novembra sa uskutočnia aj prvé prednášky na školách. Prvých 20 návštev sa zaväzujeme realizovať do konca tohto školského roka. Pokiaľ by sa realizovalo viac ako 20 podujatí, zvyšné sa uskutočnia najneskôr do konca školského roka 2023/2024. Neznamená to, že sa nepokúsime stihnúť to aj skôr.

AKTUALIZÁCIA:

Školy, ktoré majú o diskusie záujem sa môžu priebežne prihlasovať aj v roku 2023. Budeme sa snažiť vyhovieť všetkým a dohodnúť si termín debaty. Zaregistrovať sa môžu tu.

K výročiu napadnutia Ukrajiny Ruskom - 24. februáru 2023 - bol Filipp Sedov účastníkom už 16-tich debát a bude pokračovať ďalej.

Prečítajte si reportáž z jeho stretnutí so študentmi.

Všetkým darcom srdečne ďakujeme.

[[ $t('payment.choose_method' )]]

[[ $t('error.payment_gateway_required' )]]


[[ $t('payment.how_to_show_you_in_donors_list' )]]


[[ $t('error.terms_required') ]]

Zadajte sumu, ktorú chcete darovať