Magazín N o Slovenskom štáte zdarma na stredné školy

  • Patril Tiso medzi najväčších Slovákov?
  • Je to problém, ak sa Kotlebovci,
    ako najpopulárnejšia strana medzi mladými, hlásia k jeho odkazu?
  • Aký bol význam SNP?

Slovenský štát, od založenia ktorého uplynie v marci osemdesiat rokov, patrí medzi najkontroverznejšie obdobia našich dejín a jeho odkaz dodnes ovplyvňuje našu spoločnosť a politiku.

1065,74 %
Už vyzbieraných 28 775 € z cieľa 2 700 €

Úspešne ukončené

Denník N sa rozhodol venovať téme Slovenského štátu ďalší zo série vzdelávacích magazínov a doručiť ho študentom slovenských škôl bezplatne. Jeho prípravu sme začali oslovením stoviek učiteľov, ktorí nám napísali, akým témam a otázkam sa máme venovať, bude teda šitý priamo pre potreby praxe.

Rozpočet

  • Tlač a distribúcia jedného kusu: 85 centov (rozsah min. 76 strán formátu A4)
  • Odhadovaný celkový náklad: 3 000 ks
  • Počet podporených škôl: 50 (balík pre školu - 60ks)
  • Suma spolu: 2 700 € (tlač a distribúcia 2 550 €, administrácia projektu: 150€)

Ak vyzbieraná suma prekročí 100 percent, ďalšie peniaze v plnom rozsahu použijeme na zapojenie väčšieho počtu študentov a škôl. Na základe doterajších skúseností je o vzdelávacie materiály medzi učiteľmi obrovský záujem. Už pri štarte tejto zbierky sa o príručky hlásilo 300 škôl, čo predstavuje 18 000 ks magazínov.

Čo platí Denník N

Denník N zabezpečí na vlastné náklady redakčnú prípravu časopisu a príručky (ktoré budú aj vo voľnom predaji) a propagáciu projektu. Vyzbierané peniaze tak budú použité na tlač, administráciu projektu a distribúciu na školy.

Časový plán

V priebehu januára a februára 2019 zostavíme časopis a začiatkom marca začneme s doručovaním. Momentálne trvalo spolupracujeme s takmer tromi stovkami škôl z celého Slovenska, ktoré príručky odoberajú pravidelne, týmto odošleme materiály ako prvým. Otvorili sme ale aj prihlasovanie pre ďalšie školy, ktoré by mali o publikácie záujem.

Odporúčania učiteľov:

"Mladí potrebujú objektívne informácie o udalostiach Slovenského štátu. Objektivita, kritickosť a dostupnosť informácií o histórii vlastného národa je veľmi dôležitá, aby sami dokázali posúdiť zjavné i skryté prejavy demagógie. Vyrovnanie sa s históriou Slovenského štátu nie je dostatočné, samostatnosť bola vyvážená perzekúciou vlastného obyvateľstva. Otvára to veľa priestoru na diskusiu so žiakmi, ktorí by sa mali učiť, ako sa zachovať v zlomových udalostiach. Raz môžu byť v rovnakej situácii a ich konanie môže ovplyvniť desiatky iných ľudí. V demokratickej spoločnosti bez vysporiadania sa s vlastnou minulosťou by nemal nikto žiť. Príručka, ktorá by sa objektívne pozerala na časť nepokojného 20. storočia je pre potreby pedagogickej praxe nevyhnutná. Rozsah témy spracovaný v dnešných učebniciach je nedostatočný."
PaedDr. Miroslava Košťálová, Základná škola, Topoľová 8, Nitra
"Nárast podpory a sympatií k ĽSNS zo strany stredoškolákov svedčí o nedostatočnom vzdelaní a prehľade o tejto kapitole našich dejín. To môže viesť k stupňovaniu nenávisti voči akýmkoľvek menšinám a uzatváraniu sa v nacionalistických mýtoch a polopravdách miesto kritického myslenia a skúmania súvislostí dejinných udalostí s dnešnou geo-politickou situáciou. Zotrvávanie v podobných bublinách zároveň brzdí veľmi potrebnú historickú sebareflexiu a vyrovnanie sa s problematickými obdobiami vlastných dejín."
Mgr. Andrej Žitňan, PhD., Evanjelické lýceum v Bratislave

Redakcia Denníka N v minulosti pripravila vzdelávacie príručky o dezinformáciách, Facebooku, kritickom myslení a 1. ČSR. Všetky sú dostupné online a vďaka podpore tisícok darcov sa dostali k desaťtisícom študentov.

O autoroch

Príručku zostavuje tím novinárov Denníka N – Tomáš Gális, Roman Pataj a Peter Morvay
Administrácia a kontakt so školami: Lukáš Fila, Marianna Varjanová

Všetky ceny sú uvedené s DPH.
Kontakt: 02 / 212 044 00, [email protected]
Zásady ochrany osobných údajov.
Copyright © N Press s.r.o.

Vyberte si platobnú metódu


Zadejte váš e-mail