Zachráňme nezávislé ukrajinské médiá

Ukrajinskí novinári od februára pracujú vo výnimočných podmienkach, za paľby diel, alebo v narýchlo presťahovaných redakciách a s neustálym strachom o svoje rodiny.

Inzertný trh na Ukrajine skolaboval a mnohým médiám tak hrozí tento rok krach, hoci odvážne a nezávislé spravodajstvo Ukrajinci v čase vojny zúfalo potrebujú a nezávislé médiá budú kľúčové aj pri budúcej obnove krajiny.

Denník N preto organizuje pomoc skupine vybraných médií, s ktorými sme už niekoľko rokov v kontakte a vieme garantovať, že vaše peniaze budú použité efektívne a rýchlo.

[[ targetSumRatio + ' %' ]]
[[ $t('header.already_collected', [priceFormat(sum.actual), priceFormat(sum.target)]) ]]

Komu pôjdu peniaze?

Denník N vybral troch hlavných prijímateľov pomoci - ich zástupcov poznáme osobne a od vypuknutia vojny s nimi intenzívne komunikujeme o tom, aká je ich situácia a akú pomoc potrebujú.

Denník N už týmto médiám od začiatku vojny poslal dary vo výške 16 tisíc eur a bude v podpore aj z vlastných zdrojov pokračovať. Aby sme však zabezpečili dlhodobú podporu ukrajinských novinárov, potrebujeme aj vašu pomoc.

Podporu získajú najmä tieto médiá:

  1. Rubryka.com - magazín zameraný na solutions journalism, ktorý aj v čase vojny hľadá pozitívne príbehy a snaží sa ponúkať riešenia najzávažnejších problémov, ktorým Ukrajina čelí.
  2. The Ukrainians a The Reporters - kvalitné magazíny zamerané na hĺbkové rozhovory, reportáže a podcasty. Médium vzniklo po euromajdane v roku 2014, získalo viaceré ocenenia vrátane Gongadzeho ceny.
  3. Asociácia nezávislých regionálnych vydavateľov Ukrajiny (AIRPU) - združenie 20 malých vydavateľstiev, ktoré spolu vydávajú približne 100 titulov.

(V prípade, ak by vyzbieraná čiastka prekročila aktuálne potreby týchto redakcií, Denník N môže pridať medzi príjemcov ďalšie seriózne nezávislé médiá.)

Čo treba vedieť o aktuálnej situácii novinárov na Ukrajine

  1. Väčšina príjmov médií pochádzala tradične z inzercie a tieto príjmy od začiatku vojny klesli prakticky na nulu - firmy nemajú dôvod inzerovať, keď je tovaru málo a ľudia kupujú len to, čo nevyhnutne potrebujú.
  2. Druhým zdrojom financovania médií bolo predplatné a najmä dobrovoľné príspevky od čitateľov, ktoré tiež klesajú, keďže mnohí čitatelia prišli o príjmy a majetok a zvyšné peniaze posielajú najmä ukrajinskej armáde.
  3. Väčšina médií dnes ďalej funguje vďaka zahraničným grantom a darom, hrozí však ich postupné vysychanie, ako prvá vlna solidarity s Ukrajinou postupne vyprcháva.
  4. Mnohé redakcie sa museli presťahovať z ohrozených lokalít alebo zbombardovaných budov, to isté platí o ich reportéroch s rodinami.
“Šesťdesiat percent našich médií sa muselo presťahovať. Zbombardovaný Černihiv, okupovaný Cherson a Polohy sú veľmi nebezpečnými miestami na prácu. Niekoľkí naši novinári prišli o domy, boli zbomardované. Ja som sa musela so štyrmi deťmi presťahovať do prenajatého bytu na západnej Ukrajine a pracujem teraz odtiaľto.”

- šéfka Asociácie nezávislých médií Oksana Brovko.

“Trvalo nám mesiac, kým sme dostali jednu z našich novinárok z Mariupola. Tridsať dní sa schovávala v pivnici pred neustálym bombardovaním.”

- šéfredaktorka Rubryky Anastasia Rudenko (na fotografii vyššie)

“Naša redakcia v Kyjive je takmer úplne zatvorená. Pracujeme naďalej, ale väčšina našich kolegov sa presťahovala na západ Ukrajiny, niektorí dočasne do zahraničia. Naša regionálna redakcia v Ľvive prichýlila našich kolegov aj priateľov z iných médií.”

- šéf The Ukrainians Taras Prokopyshyn (na fotografii v dolnom rade tretí zľava)

Na čo budú peniaze použité?

Príspevky poskytneme ukrajinským médiám bez akýchkoľvek ďalších podmienok, pretože sme presvedčení, že priamo ľudia na mieste vedia najlepšie, čo aktuálne najviac potrebujú. Použité budú najmä na tieto účely:

  1. Platy zamestnancov. Najväčšou aktuálnou hrozbou pre nezávislé médiá je jednoducho ich bankrot - prišli o príjmy a nedokážu už príliš dlho platiť zamestnancov. Tí teda budú musieť odísť a hľadať si inú prácu, aby uživili svoje rodiny. Typický plat ukrajinského novinára je asi 600 - 800 eur mesačne, mnohí novinári od začiatku vojny pracujú len za polovicu tejto sumy alebo zadarmo.
  2. Poistenie pre novinárov vo vojnových zónach (asi 1000 dolárov mesačne pre jedného novinára - umožňuje liečenie v prípade zranenia a pomoc rodine v prípade úmrtia).
  3. Nákup techniky pre novinárov - počítače, mobily, nepriestrelné vesty, prilby - a vylepšovanie informačných systémov, napríklad webových stránok.
  4. Rozšírenie spravodajstva v angličtine. Väčšina ukrajinských médií sa snaží kľúčové texty prekladať do angličtiny, aby mali čitatelia v iných krajinách informácie o Ukrajine z prvej ruky.
  5. Tlačiarenský papier. V niektorých regiónoch Ukrajiny sú miestne tlačené médiá stále dôležitým zdrojom informácií, ich výroba je však veľmi náročná, keďže väčšina papiera pred vojnou pochádzala z Ruska.
“Stále potrebujeme muníciu a zbrane. Ale slová a informácie sú tiež zbraňami v tejto vojne. Ak pomôžete ukrajinským nezávislým médiám a novinárom, pomáhate poraziť v tejto vojne Rusko. Ďakujeme vám za vašu pomoc.”

- Anastasia Rudenko, Rubryka.com

Váš príspevok sprostredkuje OZ Združenie priateľov Denníka N, po úhrade si zo svojho konta na dennikn.sk môžete stiahnuť potvrdenie o dare.

Z daru sa neplatí DPH, príjemcom odovzdáme 100 % vašej platby.

Viaceré ukrajinské médiá môžete podporiť aj priamo cez ich vlastné stránky napríklad tu: Rubryka, The Ukrainians, Kyiv Independent.

Vyberte si platobnú metódu

Musíte vybrať spôsob platby.


Ako chcete byť zobrazený v zozname darcov?


Musíte súhlasiť s podmienkami.